Butterfly Labs – pád Bitcoinu 2015

Pád ceny Bitcoinu na začátku roku bývá připisován hacku burzy Bitstamp. Jenže Bitstamp z celé záležitosti vyšel se ctí, takže není důvod k panice, nebo ztrátě důvěry. Navíc 19000 ukradených Bitcoinů se zdá být příliš málo na to, aby mohlo způsobit takový propad ceny. Na Redditu a se objevilo zajímavější vysvětlení. Za pád ceny prý může firma Butterfly Labs.

Butterfly Labs je po Mt. Gox asi druhá nejnenáviděnější firma která nějak souvisí s Bitcoiny. V roce 2012 ohlásila průlom v těžbě Bitcoinů díky použití ASIC (application-specific integrated circuis) čipů vyvinutých speciálně pro těžbu Bitcoinů. Tyto specializované čipy měly být až 1000 rychlejší, než dosavadní způsoby těžby. Butterfly Labs tato fantastická zařízení začala prodávat.

nabídka firmy Butterfly Labs v roce 2012
nabídka firmy Butterfly Labs v roce 2012

Problém je, že firma Butterfly Labs přijímala předobjednávky, nechávala si své stroječky zaplatit, ale moc se neměla k tomu minery zákazníkům skutečně poslat. Údajně více než 20 000 zákazníků nikdy nedostala svoje zaplacené zboží. Ti co minery nakonec dostali je dostali s takovým zpožděním, že už nebyly konkurenceschopné.

Představu o tom jak rychle roste výkon minerů si můžete udělat z obrázků. V roce jste mohl za 24980 dolarů marně doufat, že získáte Rig Box s výkonem 50.4 GH/s a spotřebou 2500w. Dnes můžete za 1379 dolarů, pravděpodobně stále marně, doufat v zařízení s výkonem 700 GH/s a spotřebou 490w.

Butterfly Labs nabídka 2015 btczech.cz
Butterfly Labs nabídka 2015

Není tedy divu, že FTC (Federal Trade Commission) si na Butterfly Labs došlápla firmu dočasně zavřela (pak ale BL získali od soudu povolení dočasně pokračovat v činnosti). Podle FTC dluží Butterfly Labs svým zákazníkům něco mezi 20 a 50 milióny dolarů.

FTC nutí Butterfly Labs vyplatit poškozené zákazníky. Aby na to měli prostředky, dostali 4. listopadu povolení prodat Bitcoiny.

Butterfly Labs vlastní velké množství Bitcoinů, které údajně získala při testování svých produktů. Podle nespokojených zákazníků prý úmyslně oddalovali dodávky, aby sami mohli těžit s nejnovějšími minery. Ať ke svým Bitcoinům přišli jakkoliv, musí je prodávat a tyto prodeje prý ovlivnily cenu.

Kolik BTC Butterfly Labs ještě mají?

Podle uživatele Redditu s loginem rockettilt mají stále kolem 90000 BTC v této peněžence.

https://blockchain.info/address/1B9KrM7bjhJ42qJSWr1KJrNTAP1SNGMpJu

wallet butterfly labs
wallet butterfly labs

Pokud oněch 90000 BTC skutečně patří Butterfly Labs a pokud je budou muset rychle prodat, můžeme očekávat další velký propad ceny Bitcoinu.

Edit: Zdá se, že věci mohou být jinak než se zdá. Minimálně jeden Český zákazník Butterfly labs byl naprosto spokojený.

Sattisfied Butterfrly customer
Komentář spokojeného zákazníka Butterfly labs

Zdroje:
BTCfeed
TheVerge
Reddit