Mohou za náhlý pokles ceny bitcoinů margin obchody?

Mezi obchodníky s bitcoiny se objevila zajímavá teorie a to že náhle poklesy ceny Bitcoinů jsou uměle vyvolány takzvanými velrybami, což jsou lidé, kteří vlastní velká množství bitcoinů a jsou schopní s nimi manipulovat trh.

Proč by to dělali? Protože s Bitcoiny je je možné provádět takzvané margin obchody.

Margin obchod je takový, kdy vlastníte jen část peněz za které chcete nakoupit (Bitcoiny, akcie, cizí měnu atd.) a zbytek vám půjčí broker. Výhoda je, že můžete vydělat mnohem více než při normálním obchodu. Nevýhoda pak je, že několikaprocentní pokles ceny může způsobit že přijdete o všechno. V takovém případě nastane takzvaný Margin call.

Co ten Margin call je? U velkých obchodníků s akciemi býval margin call skutečný telefonát ve kterém broker obchodníka požádal o navýšení částky na obchodním účtu tak aby pokrýval ztrátu. Dnes to bývá automatické ukončení obchodu, často ve velmi nevýhodnou dobu. Není to vina brokera, protože ten nemůže riskovat že případný dluh nedokážeme zaplatit a dostaneme ho tím no problémů.

Zkusme si to vysvětlit na příkladu.

Příklad 1:

  1.  pošlu si k brokerovi 100 dolarů
  2. nakoupím bitcoiny za 1000 dolarů (to znamená že si vlastně 900$ půjčím)
  3. cena vzroste o 10% stoupne a já vydělal 100 dolarů

Krásný způsob jak zdvojnásobit kapitál, že? Tak se raději podívejme na opačný příklad.

Příklad 2:

  1. pošlu si k brokerovi 100 dolarů
  2. nakoupím bitcoiny za 1000 dolarů (to znamená že si vlastně 900$ půjčím)
  3. cena poklesne o necelých 12% poklesne a já přišel o všechno. Broker nemůže riskovat že mu zůstanu dlužen a automaticky moje bitcoiny prodá.

A teď jak v tom mohou být zapojeny ty velryby?

Dejme tomu, že nějak vědí, že spousta lidí spekuluje na vzrůst ceny Bitcoinu, mají otevřené margin obchody. Pak stačí aby taková velryba naráz prodala velké množství bitcoinů. To sníží cenu tak, že spekulantům nastane margin call, jejich bitcoiny sou automaticky prodány a cena ještě více poklesne. V této situaci může velryba levně nakoupit svoje Bitcoiny zpět.

Je to čistá fáma. Přesně takové fámy jsou dost běžné například mezi lidmi, kteří obchodují s měnami nebo s akciemi. A nebo se prostě některé běžné metody jak ožebračit drobné obchodníky rozšířily i do světa Bitcoinů.

V každém případě vám doporučuji, vyhněte se margin obchodům!
Pokud to navzdory mému doporučení chcete margin obchody zkusit, link je zde: Bitfinex